Norėčiau vėl eiti į mokyklą

Kaip būdavo įdomu per literatūros pamokas pažvelgti į tekstą giliau, nagrinėti tai, ko galbūt nepastebėjau. Sakysit, juk čia tiesiog kažkas pasakė ir visi taip pat interpretuoja. Bet manau, kad užvedimas ant kelio gali išprovokuoti daug naujų diskusijų.

Norėčiau sakyti, kad knyga labai patiko, nes supratau pagrindinį veikėją, galėjau su juo susitapatinti ar bent bandyti suprasti patiriamus jausmus. Tačiau buvo priešingai. Absoliučiai neperpratau jo mąstymo, veiksmų. Dažnai Karlas pasirodė nesusigaudantis aplinkoje, absoliuti aplinkybių auka. Kartais išlįsdavo jo dvasia, ryžtas, bet po kurio laiko, atrodo, aplinkiniai vėl jį nusmukdo, naudojasi tuo nekaltumu, pasimetimu. Atrodo, visa visata susimokiusi.

Knygoje gausu dialogų, aprašymų. Aptarinėjome su drauge, jog dažnai vyrų veiksmai, gestai pasirodydavo labai dviprasmiški. Bet nesu to meto žinovė, gal to laikmečio bendravime tai yra visai normalus elgesys. Juk ir žmonės buvo santūresni, kitaip bendraudavo tarpusavyje. Tad kitu atžvilgiu buvo įdomu stebėti ir lyginti su šių dienų visuomenės mentalitetu.

Kafka šio romano nepabaigė. Tačiau šis neužbaigtumas tik pabrėžia, jog galbūt jokio tikslo ar išvados čia ir neturi būti. Pamatėm, išgirdom, galbūt viską tik susapnavome ir gyvename toliau. Pats autorius nėra buvęs Amerikoje, tad mums ir nebūtina žinoti konteksto, galime tiesiog keliauti drauge.

  • Vertėjas: Teodoras Četrauskas
  • Leidykla: Vaga
  • Puslapiai: 294
  • Metai: 2023 (naujas leidimas)
  • Franz Kafka „Pražuvėlis (Amerika)“

Ačiū leidyklai už padovanotą knygą. Tai nedaro įtakos įvertinimui.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *